Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Smart start - jak odmienić oblicze domu? 0
Smart start - jak odmienić oblicze domu?  

Nowe technologie szturmem wdarły się w nasze życie. Inteligentne oświetlenie, ogrzewanie, włączniki i monitoring. To tylko część wynalazków, powoli stających się pozycją obowiązkową wyposażenia wnętrza. Jakie możliwości dają inteligentne domy? Czy tylko bogaci mogą sobie na nie pozwolić? Jakie warunki są dla nich wystarczające? Wszystko to przeczytasz, w dalszej części artykułu.

Inteligentny dom to przekłucie wizji w realia. Szalony koncept zakłada uczynienie naszej pomocy ze wszystkich elektronicznych przedmiotów, z których korzystamy w gospodarstwie domowym. Właśnie teraz, na naszych oczach dzieje się inteligentna rewolucja, która zmieni na dobre postrzeganie kontroli nad domem, firmą, czy własną posesją. Dobrym przykładem rozwoju są telefony, które z narzędzia komunikacji stały się naszą prawą ręką. W przyszłości, w rutynowych czynnościach wyręczy nas także sprzęt AGD i RTV, oraz wszystkie sprzęty elektryczne, z których korzystamy na co dzień. Jesteś gotowy na erę smart? Zacznijmy od podstaw.

Smart home – co oznacza ten termin?

Z pojęciem “smart” spotykamy się w mediach i sklepach. O ile, dla niektórych firm jest to wartość czysto marketingowa, tak naprawdę “smart” jest określeniem zmiany zachowania urządzeń, zależnym od stylu życia i zachowań człowieka. W dobie Internetu rzeczy (IoT) to przedmioty będą reagować na nasze nawyki, przetwarzać dane i dostosowywać się do personalnych wymagań. Obecnie jednak, sformułowanie Smart Home odnosi się do inteligentnego asortymentu z dostępem do Internetu, którym sterujemy za pomocą urządzeń mobilnych i właśnie tak powinniśmy ten termin rozumieć. Wbrew pozorom nie jest on terminem nowym, ale powstałym aż 69 lat temu.

Początki Smart Home

Pierwsze wzmianki na temat zautomatyzowanego domu przyszłości pojawiły się w 1950 roku. Autorem projektu “Push-Button Manor” był niejaki Emil Mathias. Zyskał sławę dzięki stworzeniu domu kontrolowanego przez przyciski znajdujące się w różnych częściach mieszkania. Cała konstrukcja opierała się na schowanych w ścianach kablach oraz prymitywnych, nawet jak na tamte czasy, czujnikach.

Ówczesny projekt posiadał automatycznie składane rolety, czujniki przeciwpożarowe i sprzęt sterowany z każdego pomieszczenia w domu, przez radio. Był więc zaprojektowany w myśl obecnych idei, co było szczególnie trudne bez rozwiniętej technologii mobilnej. Automatykę stosowano także w gospodarstwach domowych, by chociaż trochę odciążyć człowieka od pracy przy hodowli roślin i zwierząt.

Dziś marzymy tylko o tym, by po powrocie z pracy wygodnie się rozsiąść i zrelaksować, a wszystko “zrobiło się samo”. Można stwierdzić, że marzenia się spełniają.

Działanie systemu aktualnie

Smart house w obecnej formie to zupełnie nowe, nieznane wcześniej możliwości. Drogie jednostki centralne i huby ustąpiły miejsca technologii opartej o sieci WiFi, Zigbee, czy Bluetooth. Nie musimy już instalować kabli i planować Smart Home na etapie budowy domu. System do sterowania sprzętem elektrycznym wykorzystuje telewizory, komputery, smartfony i tablety. Za ich pomocą mamy możliwość kontroli nad domem z poziomu własnej kanapy. Dzięki skomplikowanym algorytmom możemy zadbać nie tylko o bieżące rzeczy, mamy możliwość stworzenia harmonogramów i scen, czyli pełnej automatyzacji działań dopasowanej do naszego stylu życia i preferencji. Łączone ze sobą moduły pozwalają tworzyć inteligentną sieć, by kontrolować niemal cały dom, dbający o siebie i domowników.

Instalacja smart home

Aranżując lokum na inteligentne, warto wybrać sprawdzoną firmę. Spośród wielu ofert łatwo trafić na imitacje sprzętu np. z rynku azjatyckiego, które są nie tylko awaryjne, ale też niebezpieczne dla domowników. Zwarcie w przewodach grozi pożarem, a jak wiadomo z prądem nie ma żartów. Jeśli jednak wybór padnie na godnego zaufania dostawcę, wówczas sam montaż przebiegnie łatwo, bez udziału ekipy fachowców. Moduły są przeznaczone do samodzielnej instalacji i mimo konieczności podłączenia ich do przewodów w puszcze lub gniazdku, nie stanowi to wyzwania jeśli postępujemy z instrukcją dołączoną przez producenta. Nawet jeśli w temacie prądu nie czujemy się bezpiecznie, możemy zdać się na pomoc znajomego elektryka lub zadzwonić do firmy, która da fachowe porady.

Ile to kosztuje?

Czujniki i sterowniki coraz częściej przeznaczone są dla zwykłych zjadaczy chleba. Inteligentne domy dla najbogatszych to mit, który był aktualny jeszcze kilka lat temu. Był aktualny, kiedy należało instalować inteligentny asortyment na etapie budowy domu. Dziś, niewielkie moduły są możliwe do podłączenie w każdej chwili. Ich koszt to wydatek rzędu kilkuset złotych za sztukę. Może sobie na niego pozwolić praktycznie każdy, dobierając kolejne sterowniki w dowolnych odstępach czasu.

Czy potrzebuje do tego dużego domu?

Niekoniecznie. Właściciele domków jednorodzinnych mają zdecydowanie szerszy wybór inteligentnych produktów, jednak z niektórych urządzeń można korzystać nawet będąc posiadaczem kawalerki w bloku. Do mniejszego metrażu z powodzeniem sprawdzą się produkty oświetlenia LED lub zdalnego sterowania rolet oraz inteligentne przyciski. Dla posiadaczy garaży stworzone zostały chociażby czujniki parkowania. Badanie jakości powietrza i pomiary meteorologiczne dotyczą przecież mieszkańców wszystkich typów domów. Uniwersalne są także podświetlane wnętrza mebli, czy kontrola urządzeń elektrycznych smartfonem. Biorąc pod uwagę sytuację na rynku, każdy może znaleźć coś dla siebie.

Ale czy to na pewno warto?

Energooszczędność to tylko jedna z korzyści inteligentnego domu. Jego główne zalety to komfort, oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo. Symulowanie obecności marginalizuje prawdopodobieństwo włamania, a systemy przeciwpożarowe chronią twój dobytek. Robot poodkurza podłogi za ciebie. Rolety zasuwane smartfonem pomogą ci się zrelaksować po ciężkim dniu, a zmiana natężenia i barwy światła wprawi cię w odpowiedni nastrój.

Nie ulega wątpliwości, że podążanie za postępem zawsze wychodzi nam na dobre. Lada dzień Smart Home stanie się naszą codziennością, a domowa automatyka zagości pod każdą strzechą. Może warto ją mieć, by nie zostać w tyle?

To Ty zdecyduj, czy warto. My już dawno postawiliśmy na nowoczesność.

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl