Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Gniazdka elektryczne- czym się kierować przy ich zakupie? 0
Gniazdka elektryczne- czym się kierować przy ich zakupie?

Gniazdka elektryczne są niezbędnym elementem każdej sieci. Ich montaż wieńczy proces zakładania instalacji elektrycznej w domu lub mieszkaniu. Choć każdy z nas zdaje sobie sprawę z konieczności ich założenia, to jednak nasza wiedza o dostępnych rodzajach gniazdek elektrycznych z reguły ogranicza się do tych z uziemieniem lub bez. Tymczasem wybór jest o wiele szerszy.

Obecnie dostępne są nowoczesne gniazdka, które cechuje wysoki standard bezpieczeństwa, nawet w wilgotnych pomieszczeniach. Ponadto specjalistyczne inteligentne gniazdka elektryczne mogą nam bardzo ułatwić życie. Dzięki nim nie tylko unikniemy stosowania różnego rodzaju przedłużaczy, przejściówek i dodatkowych wtyczek, ale nawet będziemy mogli, zarządzać zasilaniem urządzeń domowych poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie lub tablecie. Sprawdź, czym się kierować przy zakupie gniazdka elektrycznego.

Rodzaje gniazdek elektrycznych


Czasy, kiedy wszystkie gniazdka były takie same, już dawno minęły i nie chodzi tutaj tylko o sam design tych urządzeń, ale również o ich funkcjonalność. W sprzedaży dostępny jest cały wachlarz nowoczesnych gniazdek elektrycznych o specjalnych funkcjach i przeznaczeniu. Warto wiedzieć, jakie mają funkcje.

1. Gniazdka z uziemieniem i bez


To najbardziej tradycyjne gniazdka, które znamy wszyscy - wyróżniamy zwykłe oraz
z tak zwanym bolcem. Z gniazdek bez uziemienia możemy bezpiecznie korzystać, podłączając do nich małe sprzęty różnego rodzaju takie jak lampka nocna, czy mikser.
Uziemienie gniazdka stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed porażeniem prądem. Działa ono tak, że chroni przed pojawieniem się napięcia na obudowie urządzeń elektrycznych w razie ich uszkodzenia. Jest to bardzo ważne na przykład w przypadku dużych sprzętów z licznymi elementami metalowymi - jak na przykład pralka, zmywarka, czy lodówka.


Gniazdko z uziemieniem sprawdzi się też tam, gdzie podłączamy komputer, czy telewizor. Przy komputerze zalecane jest jeszcze dodatkowo zastosowanie listwy antyprzepięciowej. Nie warto kupować wszystkich gniazdek z uziemieniem. Pamiętajmy, że wiele sprzętów nawet nie ma wtyczki umożliwiającej podłączenie do gniazda z bolcem, więc całkowicie rezygnując ze zwykłych gniazdek, narażamy się na dodatkowe koszty, ponieważ do podłączenia wielu sprzętów do sieci potrzebne nam będą przejściówki bez bolca.

2. Gniazdka hermetyczne


Są to gniazdka o zwiększonej odporności na wodę. Sprawdzą się więc w takich pomieszczeniach jak łazienka, czy kuchnia, gdzie o zachlapanie nie trudno, a powietrze często jest bardzo wilgotne. Dobrym pomysłem jest również montaż takiego gniazda w ogrodzie, jeśli dostęp do prądu jest nam tam potrzebny, aby podłączyć kosiarkę, oświetlenie ogrodowe, czy pompę fontanny lub filtr oczka wodnego. Gniazdka hermetyczne mają podwyższoną szczelność oraz specjalną klapkę zakrywającą przyłącze prądu.

3. Gniazdka inteligentne


To nowość na rynku. Nie są to urządzenia montowane na stałe tak jak tradycyjne gniazdka. Są one wyposażone we wtyczkę i podłącza się je do już zainstalowanych gniazdek w razie potrzeby, a następnie do nich podpina się właściwe domowe urządzenia elektryczne. Takimi gniazdkami możemy sterować zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu. Możliwe jest przykładowo włączanie i wyłączanie podłączonych do nich sprzętów oraz kontrola ilości zużywanego prądu.

4. Gniazdka specjalne


W praktyce to tak zwane gniazdka wielofunkcyjne, które oprócz zwykłych okrągłych otworów na wtyczkę, mają również specjalne wejścia przeznaczone do podłączanie urządzeń elektronicznych na przykład takich jak komputer, czy telefon komórkowy. Są gniazda USB oraz HDMI. Takie gniazdka są bardzo wygodne i funkcjonalne. Warto zainstalować je zarówno w domu, jak i w biurze, ponieważ bardzo ułatwiają życie w codziennych sytuacjach.

Kupując gniazdka, kierujmy się przede wszystkim ich przeznaczeniem. Do łazienki i kuchni wybierzmy te bezpieczne, w warunkach podwyższonej wilgotności, do podłączenia dużych sprzętów domowych te z bolcem, a do codziennego użytkowania zwykłe lub inteligentne.

Pamiętajmy, że oprócz funkcjonalności niezwykle ważny jest również sam wygląd osprzętu elektrycznego w naszym domu. Wybór gniazdek jest bardzo szeroki. Są one dostępne w wielu wzorach i kolorach - od tradycyjnej bieli, poprzez różnokolorowe, aż po takie o lśniącym metalicznym wykończeniu. Dobierzmy gniazdka do koloru ścian lub mebli. Jeśli chcemy, aby jak najmniej rzucały się one w oczy, to dobierzmy osprzęt w kolorze ściany. Bardzo ciekawy efekt możemy też osiągnąć, decydując się na kontrastowe zestawienia - na przykład jasne meble i gniazdka elektryczne, a ciemnie lub intensywnie kolorowe ściany.

Mogą Cię zainteresować:

Gniazdka z zabezpieczeniem przed dziećmi - jak działa ta funkcja i dlaczego jest tak ważna?

Jak wymienić i podłączyć gniazdko elektryczne?

Sedna Design - krok w przyszłość w kwestii designu gniazdek elektrycznych

 

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl