Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Budowa rozdzielnicy prądu stałego 0
Budowa rozdzielnicy prądu stałego

Rozdzielnica jest ważnym urządzeniem służącym do przesyłu i rozdziału energii. Ma ona za zadanie rozdzielać energię do urządzeń, zabezpieczyć je oraz zapewniać odpowiednią jakość energii. Pełni ona również funkcje pomiarowe. Jej konstrukcja musi być bezpieczna dla obsługi również w sytuacjach awaryjnych. Jest to urządzenie składające się z wielu pól z których każde ma swoje zadanie.

Typowa rozdzielnica składa się z pól

  • wyłącznika trakcyjnego,
  • wyłącznika rezerwowego,
  • odłącznika prostownikowego,
  • odłącznika sekcyjnego,
  • sekcyjno – prostownikowe (zastępuje pola prostownikowe i odłącznika sekcyjnego),
  • filtru aperiodycznego.

Budowa rozdzielnicy prądu stałego

Wyłącznik szybki znajduje się podczas pracy rozdzielnicy w przedziale wyłącznikowym. Składa się on z dwóch członów – stałego i ruchomego. Podczas prac serwisowo-remontowych korzysta się z wyłącznika rezerwowego, który znajduje się w oddzielnym polu. Służy on do zasilania szyny obejściowej, która pozwala na zasilanie odbiorów poprzez drugi wyłącznik. Konstrukcja pola rezerwowego jest identyczna jak pola wyłącznika trakcyjnego.

Człon stały jest częścią konstrukcji rozdzielnicy. W nim zainstalowane są izolatory przepustowe łączące szynę główną „+” lub obejściową (w zależności od rodzaju pola) przez wyłącznik z odbiornikami. W izolatorach znajdują się styki nieruchome, do których doprowadzone są szyny. Są one zasłaniane ruchomą przegrodą izolacyjną chroniącą obsługę przed dotykiem części pozostających pod wysokim napięciem. Podczas wsuwania wyłącznika w pole rozdzielnicy w tzw. położenie pracy ruchoma przegroda odsłania styki stałe i umożliwia połączenie zasilania szyn (głównej „+” lub obejściowej) przez wyłącznik. W członie stałym zamontowane jest gniazdo obwodów pomocniczych.

Człon wysuwny stanowi wózek, na którym oprócz wyłącznika znajduje się obwód próby linii, styki ruchome zamontowane na wyłączniku oraz jego mechanizm napędowy, jak i przyłącze obwodów pomocniczych.

Mechanizm napędowy służy do przemieszczania się wyłącznika pomiędzy położeniem próby i pracy. Może być on napędzany przez silnik albo w sposób ręczny za pomocą korby. Wszystkie te elementy zainstalowane są na wózku, który służy do wysuwania wyłącznika w pozycję rozdzielenia oraz wsuwania do położenia próby.

Układ Próby Linii (UPL) składa się z rezystora, stycznika i bezpiecznika. Włączony jest on do szyny głównej „+”. UPL sprawdza przed załączeniem wyłącznika czy w obwodzie, który ma być zasilony nie ma zwarcia.

Styki ruchome są zamontowane do wyłącznika. W położeniu pracy stykają się ze stykami członu stałego, które są przymocowane do szyn w izolatorach przepustowych. Docisk tych styków musi być na tyle duży, aby podczas przepływu prądu znamionowego rozdzielnicy nie następowało ich nagrzewanie, co skutkowałoby erozją styków.

Przedział obwodów sterowniczych jest swoistym „sercem” rozdzielnicy. W nim znajdują się urządzenia telemechaniki zabezpieczeniowej. Do niego też doprowadzone są wszystkie sygnały pomiarowe oraz informujące o położeniu aparatów. Urządzenie telemechaniki zabezpieczeniowej jest tak zaprogramowane, aby zinterpretować te sygnały i na ich podstawie sterować pracą wyłącznika i innych aparatów. Odpowiada ono za wyłączenie wyłącznika w przypadku zwarcia. Pozwala również manewrować aparatami za pomocą panelu dotykowego, który zamocowany jest na drzwiach przedziału. Zmniejsza ryzyko popełnienia błędu przez obsługę, gdyż jest tak zaprogramowane, aby blokować manewry aparatami w sytuacjach zagrażających rozdzielnicy i obsłudze. Na drzwiach przedziału obwodów pomocniczych znajdują się również mierniki i lampki sygnalizujące położenie aparatów.

Wzdłuż wszystkich pól rozdzielnicy na izolatorach wsporczych prowadzone są szyny zbiorcze; szyna główna „+” oraz szyna obejściowa. Pomiędzy przedziałami przechodzą przez przepusty izolacyjne. Przekrój szyn zależy od wartości prądu znamionowego rozdzielnicy.

Za pomocą szyny głównej „+” prąd doprowadzany jest do wyłącznika, a dalej przez przyłącze kablowe do sieci trakcyjnej. W przedziale, w którym znajduje się przyłącze kablowe jest również zamontowany bocznik pomiarowy, przetwornik pomiaru napięcia oraz wspornik mocowania kabli. Bocznik i przetwornik służą do pomiaru parametrów elektrycznych.

Ruchem styków odłącznika można manewrować za pomocą napędu silnikowego lub ręcznie za pomocą korby. Styki sprzęgnięte są z przekładnią, która pozwala na manewrowanie nimi w obydwu przypadkach. Położenie styków jest sygnalizowane na drzwiach przedziału obwodów pomocniczych za pomocą lampek. Informacje o położeniu uzyskujemy dzięki mikrowyłącznikom, które są zamontowane do wałka obrotowego odłącznika. Odłącznik posiada również sygnalizację mechaniczną położenia styków. Jest ona zrealizowana za pomocą pierścienia w kolorach zielonym i czerwonym. Ruch styków powoduje, że kolor z napisem pojawia się w okienku na obudowie rozdzielnicy.

Rozdzielnica wyposażona jest również w ogranicznik przepięć zainstalowany w wyznaczonym dla niego przedziale. Włączony jest w obwód pomiędzy szynę dodatnią a masę. Spełnia funkcje ochrony aparatury przed przepięciami łączeniowymi oraz atmosferycznymi.

Konstrukcja metalowa rozdzielnicy niebędąca pod napięciem w normalnych stanach pracy jest połączona za pomocą szyny ochronnej. Do tej szyny przymocowana jest również linka łącząca tą szynę z uziomem na zewnątrz podstacji. Jest nim zazwyczaj płaskownik metalowy o odpowiedniej długości tak, aby parametry uziomu spełniały wymagania norm.

Zespół filtrujący poprawia, jakość zasilania, które dalej jest przesyłane na sieć trakcyjną. Stan i położenie wyposażenia i aparatury jest sygnalizowany na drzwiach przedziału aparatury sterowniczej.

Bezpieczeństwo obsługi w przypadku zwarcia wewnątrz pola rozdzielnicy zapewniają tzw. klapy wydmuchowe. W przypadku zapalenia się łuku gazy wypychają je i całe energia wybuchu kierowana jest do góry chroniąc stojącą obok pola obsługę.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl