Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Jak właściwie dobrać grzejnik elektryczny lub na podczerwień do pomieszczenia? 0
Jak właściwie dobrać grzejnik elektryczny lub na podczerwień do pomieszczenia?

Jak właściwie dobrać grzejnik elektryczny lub na podczerwień do pomieszczenia?

Przewodnik po różnych rodzajach grzejników: Wybierz odpowiednie rozwiązanie dla swojego pomieszczenia.

W obliczu coraz wyższych kosztów ogrzewania oraz wzrastającej świadomości ekologicznej, dobór odpowiedniego grzejnika elektrycznego lub grzejnika na podczerwień staje się kluczowy dla zapewnienia komfortu termicznego w naszych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwala nie tylko ogrzewać wnętrza w efektywny sposób, ale także oszczędzać energię elektryczną. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia może być wyzwaniem, zważywszy na różnorodność dostępnych na rynku modeli. W tym artykule podpowiemy, jakie rodzaje grzejników są dostępne, jakie parametry mają wpływ na ich wydajność i jak właściwie dobrać grzejnik elektryczny lub na podczerwień do konkretnego pomieszczenia.

Przejdźmy teraz do omówienia różnych rodzajów grzejników elektrycznych oraz ich charakterystycznych cech.

 1. Termowentylatory (farelki)

Termowentylatory, zwane również farelkami, to jedne z najtańszych rozwiązań grzewczych. Działają na zasadzie wydmuchiwania powietrza nagrzanego przez grzałkę elektryczną. Są proste w obsłudze i łatwe do przenoszenia, ale niestety charakteryzują się niską efektywnością grzewczą. Mogą być dobrym rozwiązaniem jako urządzenia przenośne do dogrzewania mniejszych pomieszczeń, ale nie są najlepszym wyborem dla zapewnienia kompleksowego i ekonomicznego ogrzewania większych powierzchni.

 1. Grzejniki olejowe

Grzejniki olejowe to kolejny rodzaj popularnych grzejników elektrycznych. Wewnętrzne komory grzejnika są wypełnione olejem, który jest nagrzewany za pomocą grzałki elektrycznej. Charakteryzują się one wolniejszym nagrzewaniem w porównaniu z termowentylatorami, ale za to utrzymują ciepło przez dłuższy czas po wyłączeniu. Są cichsze w działaniu i nie wysuszają powietrza w pomieszczeniu, co sprawia, że są bardziej przyjazne dla osób cierpiących na alergie. Grzejniki olejowe są odpowiednie do ogrzewania różnych typów pomieszczeń, zarówno tych o gorszej jak i lepszej izolacji.

 1. Grzejniki ceramiczne

Grzejniki ceramiczne to kolejna opcja do rozważenia. Działają na podobnej zasadzie jak termowentylatory, ale korzystają z nagrzewających się ceramicznych płytek, które skutecznie oddają ciepło do otoczenia. Charakteryzują się szybkim nagrzewaniem, co pozwala na szybsze osiągnięcie pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Są też stosunkowo bardziej wydajne niż termowentylatory, ale nieco wolniejsze od grzejników olejowych w utrzymaniu ciepła. Są dobrym wyborem do stosowania w różnego typu pomieszczeniach, zwłaszcza tam, gdzie potrzeba szybkiego ogrzewania.

 1. Konwektory

Konwektory to urządzenia działające na zasadzie konwekcji powietrza. Grzałka elektryczna nagrzewa powietrze wewnątrz konwektora, które następnie unosi się do góry, a zimniejsze powietrze wypływa na dół, gdzie ponownie jest ogrzewane. Działają stosunkowo szybko, ale są mniej wydajne i bardziej wysuszają powietrze w porównaniu z innymi rodzajami grzejników. Są odpowiednie do ogrzewania mniejszych pomieszczeń, ale może być konieczne ich dodatkowe wspomaganie w większych przestrzeniach.

 

Oszczędność energii i komfort termiczny: Dlaczego dobór grzejnika ma znaczenie?

W obliczu wzrostu kosztów energii oraz troski o środowisko naturalne, efektywne i energooszczędne ogrzewanie staje się coraz bardziej istotne dla wielu osób. Wybór odpowiedniego grzejnika elektrycznego lub na podczerwień ma kluczowe znaczenie zarówno dla oszczędności energii, jak i zapewnienia komfortu termicznego w naszych domach czy biurach. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego dokładny dobór grzejnika jest tak ważny, a także jakie rozwiązania mogą przynieść najlepsze rezultaty.

 1. Redukcja kosztów energii

Dobra ekonomicznie pracujący grzejnik elektryczny lub na podczerwień może znacząco obniżyć nasze rachunki za energię elektryczną. Decydując się na model o odpowiedniej mocy grzewczej i skutecznym mechanizmie działania, możemy ogrzewać pomieszczenia z mniejszym zużyciem energii. Przykładowo, wybierając grzejnik o odpowiedniej mocy w stosunku do powierzchni pomieszczenia, unikamy niepotrzebnego przegrzewania oraz niewydajnego ogrzewania większych powierzchni, co wiąże się z nadmiernym zużyciem energii i zbędnymi kosztami.

 1. Komfort termiczny

Dobrze dobrane grzejniki elektryczne lub na podczerwień pozwalają utrzymać stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli urządzenie jest za słabe, może nie zdołać utrzymać wymaganej temperatury w ciągu zimniejszych dni, co negatywnie wpłynie na nasze samopoczucie i komfort. Z kolei zbyt potężny grzejnik może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń, co nie tylko generuje dodatkowe koszty, ale także może prowadzić do nieprzyjemnego efektu „efektu sauny”.

 1. Wpływ na środowisko

Zrównoważone gospodarowanie energią ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska. Wybierając energooszczędny grzejnik elektryczny lub na podczerwień, możemy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, co jest korzystne dla naszej planety. Grzejniki na podczerwień wykorzystują promieniowanie podczerwone do bezpośredniego ogrzewania przedmiotów i osób, dzięki czemu nie powodują konwekcji powietrza, co może pomóc utrzymać wyższy poziom wilgotności w pomieszczeniach.

 1. Technologiczne rozwiązania

Obecnie rynek oferuje zaawansowane technologicznie grzejniki elektryczne i na podczerwień, które wyposażone są w różnego rodzaju funkcje, takie jak programowalne termostaty, zdalne sterowanie przez aplikacje na smartfony czy możliwość integracji z systemami automatyki budynkowej. Te nowoczesne funkcje pozwalają nam precyzyjnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach i dostosować ją do naszych potrzeb, co wspomaga oszczędność energii i podnosi komfort użytkowania.

 

Grzejniki na podczerwień vs. Grzejniki elektryczne: Efektywność, oszczędność i komfort termiczny.

Wybór odpowiedniego grzejnika może być trudnym zadaniem, ponieważ na rynku dostępne są różnorodne modele o zróżnicowanych parametrach i technologiach. Dwa popularne typy grzejników to grzejniki na podczerwień oraz tradycyjne grzejniki elektryczne. Oba mają swoje zalety i wady, ale które z nich bardziej odpowiada naszym potrzebom pod względem efektywności, oszczędności i komfortu termicznego? W tym artykule porównamy te dwa typy grzejników, aby pomóc Ci dokonać najlepszego wyboru.

 1. Efektywność grzewcza

Grzejniki na podczerwień działają na zasadzie promieniowania podczerwonego, które bezpośrednio ogrzewa powierzchnie i przedmioty w pomieszczeniu, w tym ludzi. Dzięki temu nie wymagają konwekcji powietrza, co może przynieść korzyści osobom cierpiącym na alergie lub astmę. Ponadto, promieniowanie podczerwone może szybciej dotrzeć do naszych ciał, dając uczucie ciepła porównywalnego do promieni słonecznych.

Z drugiej strony, tradycyjne grzejniki elektryczne działają na zasadzie konwekcji, nagrzewając powietrze wokół siebie. Powietrze z kolei unosi się do góry, a zimniejsze powietrze opada na dół, gdzie jest ogrzewane ponownie. Ten proces może prowadzić do strat energii, ponieważ część ciepła jest tracona na ogrzewanie powietrza w górnych partiach pomieszczenia.

 1. Oszczędność energii

Pod względem oszczędności energii grzejniki na podczerwień zwykle są bardziej efektywne niż tradycyjne grzejniki elektryczne. Ze względu na bezpośrednie ogrzewanie powierzchni, grzejniki na podczerwień wymagają mniejszej ilości energii do osiągnięcia pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Ponadto, niektóre modele grzejników na podczerwień wyposażone są w czujniki ruchu lub termiczne, które pozwalają na bardziej precyzyjne dostosowanie temperatury i unikanie niepotrzebnego zużycia energii.

W przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych, wydajność energetyczna może być uzależniona od skuteczności rozprowadzania ciepła w pomieszczeniu oraz jakości izolacji.

 1. Komfort termiczny

Pod względem komfortu termicznego grzejniki na podczerwień wypadają korzystniej dla wielu użytkowników. Dzięki promieniowaniu podczerwonego, ciepło dociera bezpośrednio do naszych ciał, co może zapewnić bardziej naturalne i przyjemne odczucie ciepła. Ponadto, brak konieczności konwekcji powietrza ogranicza ruch kurzu i alergenów, co może być korzystne dla osób z alergiami.

W przypadku tradycyjnych grzejników elektrycznych, konwekcja powietrza może powodować suchy i kurzący się klimat w pomieszczeniu, co niektórym osobom może przeszkadzać.

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl