Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (299złotych) już od 299zł.
Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym. Część II 0
Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym. Część II

Jak prowadzić bilans energetyczny dla budynków pasywnych?

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym jest obecnie jednym z najważniejszych tematów związanych z ochroną środowiska naturalnego. Budynki pasywne pozwalają na znaczne oszczędności energii i redukcję emisji gazów cieplarnianych, dlatego coraz więcej inwestorów decyduje się na ich budowę.

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym: kluczowe czynniki i rozwiązania.

W bilansie energetycznym dla budynków pasywnych szczególną uwagę należy zwracać na izolacyjność przegród oraz zyski uzyskane na skutek nasłonecznienia przegród przeźroczystych. Okna w budynkach pasywnych powinny być zaprojektowane w sposób prawidłowy, tak aby nie generować zbyt dużych strat energii. Współczynnik strat ciepła Uo dla okien w budynku pasywnym powinien być mniejszy niż 0,8 [W/m2K], według normy EN 10077.

Budownictwo pasywne a wykorzystanie energii słonecznej: jakie znaczenie ma izolacyjność przegród?

Izolacyjność przegród budynków pasywnych jest kluczowa dla efektywnego wykorzystania energii słonecznej. Dlatego przy prowadzeniu bilansu energetycznego należy uwzględnić parametry takie jak

  • pole powierzchni,
  • kubatura,
  • współczynniki przenikania ciepła,
  • inne składowe bilansu ciepła
  • wskaźniki sezonowego zapotrzebowania na ciepło. 

 

Wartość współczynnika przenikania ciepła oblicza się według normy PN-EN ISO 6946.

W budynkach pasywnych zyski ciepła od mieszkańców oraz wykorzystanie energii promieniowania słonecznego, kolektorów oraz energii pochodzącej z gruntowego wymiennika ciepła dla potrzeb wentylacji są równie ważne jak izolacyjność przegród. Dlatego wraz z rozwojem budownictwa pasywnego rozwijają się systemy instalacyjne i magazynowania energii oparte na bazie odnawialnych źródeł energii.

Okna są jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym. Wykorzystanie okien wykonanych z odpowiednich materiałów może przyczynić się do zwiększenia bilansu energii wewnątrz pomieszczenia.

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym jest kluczowe dla redukcji emisji gazów cieplarnianych i oszczędności energii. Prowadzenie bilansu energetycznego, uwzględniającego izolacyjność przegród oraz zyski uzyskane na skutek nasłonecznienia przegród przeźroczystych, jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu energooszczędności. Wraz z rozwojem budownictwa pasywnego, rozwijają się nowoczesne rozwiązania w zakresie systemów instalacyjnych, systemów automatyki i magazynowania energii opartych na odnawialnych źródłach energii. Wraz z postępem technologicznym, istnieją coraz lepsze rozwiązania pozwalające na osiągnięcie jeszcze większej efektywności w wykorzystaniu energii słonecznej w budynkach pasywnych.

Warto pamiętać, że projektowanie budynków pasywnych wymaga dużej precyzji i dbałości o szczegóły. Poprawnie wykonany bilans energetyczny jest kluczowy dla osiągnięcia zamierzonego poziomu energooszczędności. W przypadku budynków pasywnych, każdy element ma znaczenie i wpływa na efektywność wykorzystania energii słonecznej.

Podsumowując, efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym jest obecnie bardzo ważnym tematem związanym z ochroną środowiska naturalnego. Wraz z postępem technologicznym, istnieją coraz lepsze rozwiązania pozwalające na osiągnięcie jeszcze większej efektywności w wykorzystaniu energii słonecznej w budynkach pasywnych. Dlatego prowadzenie bilansu energetycznego i dbałość o precyzję w projektowaniu są niezbędne dla osiągnięcia zamierzonego poziomu energooszczędności.

 

Zapraszam do poprzedniej części artykułu, w której omówione zostały podstawowe wyliczenia oraz wzory, kluczowe dla budownictwa pasywnego

Efektywne wykorzystanie energii słonecznej w budownictwie pasywnym. Część I

Sprawdzaj dział Strefa Porad, czy już się ukazała.

Oraz reszte artykułów na temat odnawialnych źródeł energii:

Zielone Elektryki

Komentarze do wpisu (0)

Infolinia 530 190 180
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl