
Inteligentny dom – co to znaczy?
Inteligentny dom (z angielskiego: Smart Home) to ogólna nazwa dla urządzeń i systemów do zautomatyzowania domu. Inaczej mówiąc, inteligentny dom to taki, z którym mamy możliwość komunikacji oraz któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia.
Podstawą jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mają możliwość komunikacji między sobą i z którymi skomunikować mogą się też użytkownicy.
Może to brzmieć jak coś niezwykle złożonego i trudnego do zrozumienia, w rzeczywistości jest to proste.
Najlepiej wytłumaczyć w ten sposób: korzystając z smartfona domownicy są w stanie zmieniać temperaturę w pomieszczeniach oraz kolor i natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać na żywo monitoring. A sporo z tych czynności mogą zlecić nawet wtedy, gdy znajdują się z dala od swojego miejsca zamieszkania.
Koncepcja inteligentnego domu jest taka, by zmaksymalizować funkcjonalność i komfort mieszkania, oraz w tym samym czasie wnieść bezpieczeństwo na najwyższy poziom. Razem z tym powinno jeszcze iść redukcja kosztów życia (a w pierwszej kolejności: obniżenie rachunków za prąd).
Z czego składa się inteligentny dom?
Inteligentny dom składa się z wielu urządzeń – im jest więcej, tym bardziej „inteligentny” staje się nasze mieszkanie. Jedne z komponentów odpowiadają za bezpieczeństwo, natomiast drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne mogą przynieść oszczędności.
Wymienimy większość z nich:
Podstawowe urządzenia inteligentnego domu:
- inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug),
- inteligentne oświetlenie
- inteligentne ogrzewanie
- inteligentne czujniki
- kamery do monitoringu
- systemy alarmowe
Sprawdź nasz asortyment w kategorii Inteligentny dom !
Inteligentny dom – jak działa?
Najpierw odpowiemy sobie na to pytanie od strony urządzeń. Te łączą się ze sobą lub z bazą za pomocą bezprzewodowej technologii. Protokoły łączności mogą być różne, a różnice między nimi dotyczą niezawodności, łatwości instalacji i konfiguracji oraz możliwości późniejszej rozbudowy systemu. W niektórych przypadkach do pojedynczych komponentów wykorzystuje się też technologię Bluetooth, która pozwala nam sterować nimi w prosty sposób za pomocą smartfona (naprzykład oświetlenie).
Systemy inteligentnego domu mogą wykorzystywać łączność radiową na niestandardowym paśmie lub też korzystać z jednego ze standardów komunikacji:
- Wi-Fi (sterowanie smartphonem) lub
- Z-Wave/ZigBee (energooszczędna komunikacja wewnątrz mieszkania).
![]() |
![]() |
![]() |
Protokoły łączności pozwalają na połączenie kilku komponentów w system inteligentnego domu (dlatego przy wyborze urządzeń należy zwrócić uwagę na to, z jakimi standardami są kompatybilne). Sama centrala jest podłączana do sieci Internet – w większości przypadków przewodowo do routera.
Dzięki temu domownicy mogą bez problemu korzystać z tych urządzeń. Jak ?
W zależności od posiadanych urządzeń użytkownik może kontrolować oświetlenie czy też temperaturę oraz monitorować mieszkanie, korzystając z oprogramowania komputerowego albo aplikacji na swoim smartphonie.
Zarówno na laptopie jak i smartfonie czy tablecie ma do swojej dyspozycji te same opcje. Największym plusem systemów inteligentnego domu, które wychodzą też poza mieszkanie (czyli właśnie łączą się z Internetem) jest to, że umożliwiają one zdalne wyłączanie urządzeń „z prądu” oraz otrzymywanie alertów, na przykład w formie maila (z datą, opisem zdarzenia i zdjęciem – jeśli coś niepokojącego zauważyło właśnie oko kamery).
Jakie korzyści, z rozwiązań inteligentnego domu?
Korzyści płynące z inteligentnego domu są niezliczone. Często także jest tak, że jedne zalety kumulują się z innymi.
Wygoda
Inteligentny Dom to na pierwszym miejscu poprawa wygody. Wyobraź sobie sytuację, w której odpoczywasz po ciężkim dniu w pracy i nie podnosząc się z kanapy możesz zwiększyć delikatnie temperaturę w salonie, przyciemnić oświetlenie i odtworzyć swoją ulubioną muzykę, korzystając na przykład z playlisty w serwisie Youtube.
A żeby było tego mało, wróćmy się do momentu, w którym po pracy wsiadamy do samochodu. Już wtedy możemy ustalić temperaturę i włączyć muzykę – tak, by po otworzeniu drzwi przywitała nas relaksacyjna atmosfera.
Bezpieczeństwo
Wygoda to jedna z odnóg, których dotyczy koncepcja inteligentnego domu. Następną, nie mniej ważną, jest bezpieczeństwo.
Nowoczesne systemy opierają się już nie tylko na monitoringu, ale też na czujnikach, te ostatnie mogą wykrywać ruch (w domu który miał być pusty), otwieranie okien lub drzwi (które zamykaliśmy przed wyjściem), pożar lub zalanie czy też ulatniający się gaz.
Oszczędność
W kwestii bezpieczeństwa na pewno trzeba też zwrócić uwagę na możliwość zdalnego wyłączania/włączenia pozostawianych urządzeń. Ta funkcja również pozytywnie wpływa na stan naszego portfela, wyeliminowanie niepotrzebnie działającego sprzętu to też niższe rachunki za prąd. W obniżaniu opłat pomagają również aplikacje Smart Home, które monitorują użycie energii w domu i wskazują jednoznacznie, które urządzenia „kosztują” nas najwięcej.
Podsumowując, inteligentny dom to taki, w którym czujemy się bezpiecznie. Także taki, który szybko potrafi odpowiadać na nasze zapotrzebowania. Wreszcie taki, w którym dobrze się czujemy, bo jeśli cokolwiek nam nie pasuje, możemy wymienić i to jednym ruchem palca po ekranie naszego smartfona.
Dla zautomatyzowania swojego domu użyj:
Pilot 4-kanałowy P-457/4 - Zamel
Naciśnij na zdjęcie i sprawdź cenę !